Եգիպտոսը խստացնում է ահաբեկչության դեմ պայքարի միջոցառումները
Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթահ Ալ-Սիսին հավանություն է տվել երկրում ահաբեկչության դեմ պայքարի միջոցառումների խստացմանը, փոխանցում BBC-ն։ Այդ քայլը պատասխան է դարձել իսլամիստական խմբավորումների գործունեության ակտիվացմանը։
Համաձայն նոր օրենքի՝ նրանց, ովքեր մեղավոր կճանաչվեն ահաբեկչական խմբավորման կազմակերպման և ղեկավարման համար, սպառնում է մահապատիժ կամ ցմահ ժամկետ։
Ահաբեկչական գործունեությանը մասնակցելու համար նախատեսվում է 10 տարվա ազատազրկում։ Ենթադրյալ գրոհայինների դեմ դատերը կանցկացվեն արագացված ընթացակարգով։
Վերջին տարիներին Սինայի թերակղզում իսլամիստների հարձակումների հետևանքով զոհվել են եգիպտական անվտանգության ծառայությունների հարյուրավոր աշխատակիցներ։

Египет ужесточает меры по борьбе с терроризмом
Президент Египта Абдель Фаттах Сиси одобрил ужесточение мер, направленных на борьбу с терроризмом в стране,передает BBC.
Этот шаг стал ответом египетских властей на активизацию деятельности исламистских группировок.
Согласно новому закону, тем, кто будет признан виновным в организации и руководстве террористической группировкой, грозит смертная казнь или пожизненный срок.
За участие в террористической деятельности полагается 10 лет тюрьмы, при этом суды над предполагаемыми боевиками будут проходить по ускоренной схеме.
За последние годы на Синайском полуострове в ходе нападений исламистов погибли сотни сотрудников египетских служб безопасности.
Наиболее активная из действующих в стране джихадистских группировок присягнула на верность "Исламскому государству".