Հրապարակվել են Արցախի համապետական ընտրությունների նախնական արդյունքները
Արցախի Հանրապետության ԿԸՀ նախագահը մամուլի ասուլիսում հրապարակեց մարտի 31-ին տեղի ունեցած Արցախի Հանրապետության նախագահի և Ազգային Ժողովի ընտրությունների նախնական արդյունքները:
Նախագահի թեկնածուներից ոչ մեկին չի հաջողվել հաղթահարել 50 տոկոսանոց շեմը: Արայիկ Հարությունյանը ստացել է կողմ քվեարկած ձայների 49,26 տոկոսը, Մասիս Մայիլյանը՝ 26,4 տոկոսը: Այս երկու թեկնածուները կպայքարեն ընտրությունների երկրորդ փուլում, որն ըստ ԱՀ ընտրական օրենսգրքի պետք է տեղի ունենա երկու շաբաթ անց՝ ապրիլի 14-ին:
Ազգային Ժողովի ընտրություններում նվազագույն շեմը՝ կուսակցությունների համար 5 տոկոս, քաղաքական դաշինքների համար՝ 7 տոկոս, հաղթահարել է 5 քաղաքական ուժ:

Preliminary Results of the Artsakh General Elections Have Been Announced
Second round of elections will be conducted in Nagorno Karabakh after none of the candidates received 50%+1% of votes.
Aysor.am reports, Artsakh Election Commission chairperson Srbuhi Arzumanyan speaking at a press conference today said that former prime minister of Artsakh Republic Arayik Harutyunyan received 49,26% of votes, followed by the republic’s foreign minister Masis Mayilyan - 26,4%.
Ex-secretary of the Security Council Vitaly Balasanyan received 14,7%.
''None of the candidates overcame the 50% threshold which means that the second round of elections must take place,'' she said, adding that the second round is set for April 14.
73,5% of voter turnout has been registered in the elections.
Overall 14 candidates ran for the presidential post.
Five political forces got seats in the Nagorno-Karabakh National Assembly as a result of March 31 elections held in Artsakh Republic.